Barion Pixel

Čo hovorí právo na opätovný predaj licencií?

Jeden z najpodstatnejších rozsudkov vzťahujúcich sa k predaju druhotných licencií bol vydaný Európskym súdnym dvorom v roku 2012.

 

Súdny dvor EU rozhodol, že: “Tvorca počítačových programov nemôže brániť ďalšiemu predaju „použitých“ licencií umožňujúcich používanie jeho programov stiahnutých z internetu.

Znamená to, že predaj “použitého” softvéru je absolútne legálny. Tento rozsudok vytvoril bezpečný a legálny základ pre celú EU zabezpečujúci zdravú a férovú konkurenciu na európskom trhu.

 

Z rozsudku taktiež vyplýva, že:

Časovo neobmedzené softvérové licencie môžu byť voľne predávané. V prípade, že nakúpite softvér samostatne, môžete ho potom za rovnakých podmienok predať.

Výhradné právo autora softvéru sa vyčerpá pri prvom predajiKupujúci, ktorí si zadovážili počítačový program z voľného trhu, sú oprávnení tento softvér užívať.

Ak licenčná zmluva predaj (ďalší prevod) softvéru výslovne zakazujenositeľ dotyčného práva už nemôže ďalšiemu predaju brániť. Licenčná zmluva nestojí nad Európskym právom a body, ktoré sú s ním v rozpore, sú neplatné (platí najmä pre tzv. „OEM softvér“).

Nie je rozdiel medzi spôsobom distribúcie. Softvér môže byť šírený na CD/DVD alebo online. Nositeľ práv nemôže pri ďalšom predaji rovnakej rozmnoženiny znova požadovať odmenu, ktorú už získal pri prvom predaji. 

 

Nový trh sa začal formovať v roku 2012 na základe nariadenia Súdneho dvora Európskej únie (predtým Európskeho súdneho dvora). Ten rozhodol, že druhotná licencia softvéru je bežná legálna licencia, ktorá už niekedy mohla byť použitá, alebo bola súčasťou hardvéru, s ktorým používaná nie je.

Nákup a predaj softvérových licencií nie je žiadny výmysel, podpultový predaj či vyšpekulovaný podnikateľský ťah. Mnoho zakúpených licencií zostáva nevyužitých. Ak sa firma rozhodne, že softvér nepotrebuje, má právo ho ďalej predať, pretože sa kúpou stal jej majetkom. Žiadny výrobca takému predaju podľa SDEU nemôže brániť.